O nama
Inkluzija HUB
Inkluzija HUB je platforma za međusektorsku suradnju u području invaliditeta kroz koju će se kontinuirano prikupljati informacije o izazovima osoba s invaliditetom, pratiti učinkovitost politika vezanih za invaliditet, provoditi tematska istraživanja i predlagati inovativne smjernice za razvoj javnih politika utemeljenih na dokazima.
Cilj HUB portala
Cilj HUB portala je doprinijeti povezivanju i jačanju civilno-javnog partnerstva utemeljenog na primjeni svih 50 članaka Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom koji čine platformu za djelovanje na unaprjeđenju kvalitete življenja osoba s invaliditetom utemeljenu na ljudskim pravima.
Inkluzija HUB portal će omogućiti bolje međusobno povezivanje osoba s invaliditetom i njihovih reprezentativnih organizacija, povezivanje s ostalim organizacijama civilnoga društva, javnim tijelima, znanstvenim institucijama, privatnim sektorom, socijalnim partnerima i drugih dionika u cilju razvoja što kvalitetnijih politika u području invaliditeta uz punu primjenu međunarodnih i nacionalnih dokumenata.
Platforma 50+
Mreža Platforma 50+ uspostavljena je u listopadu 2020. godine u okviru projekta „Platforma 50+“ čiji je nositelj Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH u partnerstvu s 11 saveza osoba s različitim vrstama invaliditeta. Tematsko područje u kojem Mreža djeluje usmjereno je na poboljšanje kvalitete življenja osoba s invaliditetom.
Mreža se zalaže za postizanje inkluzivnog društva u kojem će se osobama s invaliditetom osigurati dignitetan život.
Aktivnosti koje Mreža svojim djelovanjem obuhvaća su jačanje partnerstva OOSI i uključivanje novih članica; ispitivanje javnog mišljenja o kvaliteti življenja osoba s invaliditetom i izazovima s kojima se suočavaju; provedba tri znanstvenih istraživanja; izrada šest smjernica za razvoj javnih politika u području invaliditeta; provođenje analiza društvenog utjecaja predloženih intervencija i strukturiranog dijaloga te objava znanstvenih i stručnih radova.
CILJEVI TEMATSKE MREŽE
CILJ TEMATSKE MREŽE je jačanje društvenog utjecaja organizacija osoba s invaliditetom u zaštiti njihovih prava i unaprjeđenju kvalitete života osoba s invaliditetom u Republici Hrvatskoj kroz partnerstvo i suradnju sa znanstvenim institucijama, jedinicama lokalne i regionalne samouprave i socijalnim partnerima te jačanje kapaciteta organizacija osoba s invaliditetom kako bi postale učinkovit partner u procesu razvoja, praćenja i provedbe javnih politika od interesa za osobe s invaliditetom.
VRIJEDNOSTI I NAČELA MREŽE
- Dostojanstvo i individualna autonomija, uključujući slobodu izbora i neovisnost osoba
- Nediskriminacija i nenasilje
- Sudjelovanje i uključenost u društvo
- Poštivanje i zaštita ljudskih prava i uvažavanje različitosti
- Jednake mogućnosti
- Pristupačnost
- Rodna jednakost
- Međuovisnost i nedjeljivost svih ljudskih prava
- Timski rad
- Cjeloživotno učenje
- Profesionalnost i etičnost u radu
- Partnerstvo i međusektorska suradnja
Članice Platforme 50+
Temeljne članice: SOIH; Hrvatski savez udruga osoba s tjelesnim invaliditetom; Savez udruga za autizam Hrvatske, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Savez društava distrofičara Hrvatske, Hrvatski savez udruga invalida rada, Hrvatski savez gluhih i nagluhih, Hrvatski savez slijepih, Savez društava multiple skleroze Hrvatske, Savez civilnih invalida rata Hrvatske, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba “Dodir” i Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama.
Pridružene članice: Kuća ljudskih prava Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatski savez za mlade i studente s invaliditetom, Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize, Hrvatska zajednica za Down sindrom, Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet, Udruga Most i Matica umirovljenika Hrvatske.
Platforma 50+, kodni broj UP.04.2.1.06.0062., projekt je sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda i Državnog proračuna u okviru poziva „Tematske mreže za društveno-ekonomski razvoj te promicanje socijalnog dijaloga u kontekstu unapređivanja uvjeta rada – UP.04.2.1.06“ Europskog socijalnog fonda, u sklopu Operativnog programa „Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020.“. Projekt se provodi u tematskom području „Poboljšanje kvalitete življenja osoba s invaliditetom”, a odnosi se na 50 članaka Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom (KPOSI) koja kao najznačajniji ljudskopravaški dokument unapređuje, štiti i osigurava punopravno i ravnopravno uživanje svih ljudskih prava i temeljnih sloboda osoba s invaliditetom.
Ciljevi Projekta su: ojačati društveni utjecaj organizacija osoba s invaliditetom u zaštiti prava i poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom u RH; ojačati partnerstvo i suradnju između organizacija osoba s invaliditetom, akademske zajednice i javnog sektora, te ojačati kapacitete organizacija osoba s invaliditetom za povećanje utjecaja na proces donošenja odluka te praćenje i izradu javnih politika od važnosti za osobe s invaliditetom.
Nositelj projekta je Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske – SOIH, a provodi projekt u partnerstvu sa sljedećim savezima: Hrvatski savez udruga osoba s tjelesnim invaliditetom; Savez udruga za autizam Hrvatske, Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara, Savez društava distrofičara Hrvatske, Hrvatski savez udruga invalida rada, Hrvatski savez gluhih i nagluhih, Hrvatski savez slijepih, Savez društava multiple skleroze Hrvatske, Savez civilnih invalida rata Hrvatske, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba “Dodir” i Hrvatski savez udruga osoba s intelektualnim teškoćama i znanstveno-istraživačkom institucijom Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu.
Razdoblje provedbe projekta je od 28. listopada 2020. do 28. listopada 2023. godine (36 mjeseci), a ugovoreni iznos je 3.459.128,79 kuna. Bespovratna sredstva osigurana iz Europskog socijalnog fonda iznose 2.940.259,47 kuna (85%), dok iz Državnog proračuna RH iznose 518.869,32 kuna (15%).
Upravljačko tijelo Projekta je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, a Posredničko tijelo razine 2 je Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.